Besök från Mellansels FK

26 maj hade vi besök av 7 personer från Mellansels Fk som kom i 4 UL-plan.  Deras resa med, start på torsdagen gick via Hede, Siljansnäs (där dom övernattade i KSAK´s stuga) till Lemstanäs via Sunne. Dom anlände kring kl. 18 och efter  inkvartering på vårt förnämliga  hotell Hilton startades grillen. Undan för undan droppade flera av våra medlemmar in och så småningom avnjöt vi en god middag tillsammans. Det var ett kärt återseende för ett par av oss som för några år sedan besökte Melleansel och hade lika trevligt som nu.

På morgonen, dagen efter, såg vi till att alla fick en stadig frukost och framåt 11-tiden tog vi farväl och önskade lycka till mot nya mål, närmast Mohed och Edsbyn.

En reflektion från mig är att sådana resor ger, förutom gemenskapen, även åtskillig erfarenhet där man lär av varandra. Vill därför uppmana våra medlemmar att dra ut på sådana resor, kanske i sällskap med annan klubb.

Paul Andersén
ordf. VGF