VGF på besök på travbanan i Gävle

Den 4/6 deltog VGF som sponsor av ett ponnytravlopp på travbanan i Gävle. På plats fanns med flera motorflygchef Alf Persson som för den stora publiken berättade om vad vi gör på vårt fält och i vår klubb.

Sponsringen är resultatet av ett sammarbete med Gävle Ponnytravklubb som ämnar att sprida flyget bland ungdomar och utanför våra normala ramar. För ponnytravklubben innebär sammarbetet att man senare under året kommer att arrangera en familjedag på flygfältet och där deras medlemmar erbjuds att gratis få uppleva våra trakter från ovan.

 

Alf intervjuas om flygklubben och vår verksamhet
Alf intervjuas om flygklubben och vår verksamhet
20160705_193154
Vårt travlopp avgjordes i solsken och blå himmel
20160705_193756
Segerintervju och prisutdelning till vinnande kusk