Speed Wekend & Fly Inn 26/2

I samband med Speed Weekend som arrangerades på Årsunda Camping den 26 februari så bjöd Västra Gästrike Flygklubb in till ett Fly In på is.

Vädret var kanon och vi hade besökare från när och fjärran. Vi bjöd på grillade hamburgare och korv . SE-LXR och SE-VGU var i luften hela dagen med flygintresserade och det blev mycket bra PR för vår klubb.

Nu börjar vi få lite rutin på att genomföra Fly In i samarbete med Landracing organisationen och kan gå ut till fler klubbar i Sverige och Norden och försöka åstadkomma ett årligt Fly In i större skala.

Text: Alf Persson

Foto: Pernilla Wahlman

Motorflygchef Alf sköter grillen. SE-LXR syns i bakgrunden.
Autogyro drog många blickar och intresse.
Klubbens CTSW deltog självklart, här vilar den under sitt täcke för att hålla värmen till nästa flygning.
Vad vore en flygdag på storsjön utan denna välbekanta maskinen?
Även en helikopter fanns att beskåda på is-flygfältet.